Genital Estetik Operasyonları

Genital estetik (vajinal daraltma/vajinoplasti, iç dudak küçültme/labioplasti, Klitoroplasti) operasyonları evli, bekar, doğum yapmış veya yapmamış her yaş grubunda kadına yapılabilir.

İç dudak operasyonları (dudak küçültme) yani labioplasti bakire bayanlara yapılmasında herhangi bir engel yoktur. Kızlık zarı operasyon sahasıyla alakalı olmadığı için kızlık zarında herhangi bir yırtılmaya veya zedelenmeye yol açmaz.

Vajinal genişliği olan doğum yapmış veya yapmamış olan kadınlara ihtiyaç duymaları halinde vajinal daraltıcı ameliyatlar yapılabilir.

LABİOPLASTİ(İÇ DUDAK OPERASYONLARI) KİME NİYE NİÇİN YAPILMALI

En sık rastlanan genital estetik sorunlardan biri, dış ve iç dudakların büyüklüğü ve sarkmalardır. Cinsel estetik ameliyatlarından birisi olan labiumların düzeltilmesi operasyonlarına “labioplasti-labiaplasty” adı verilir. Küçük dudaklar, büyük dudakların arasında ince deri kıvrımı şeklinde uzanır. Önde orta çizgide birleşerek klitorisin üstünü örterler. Ortalama yaklaşık 5 cm. boyunda ve 0,5-1,5 cm. kalınlığındadır.

 

Bazı kadınlarda, iç dudakların dış dudaklardan dışarı sarkacak şekilde uzun olması, tıbben önemli bir sorun yaratmasa da estetik görünümü bozabilir.
Bazı hastalar da ise tıbben sorun yaratabilir.Örnek verecek olursak; İlişki esnasında iç dudakların gerilmesine bağlı ağrı oluşabilmektedir veya idrar yaparken bacaklarına akması ve ıslatması olabilir. Doğuştan olabilen, doğumdan sonra gelişebilen bu durum, kadınların cinsel yaşamlarını sıkıntıya sokabilir.
Evli, bekar, doğum yapmış ya da yapmamış herkese bu operasyon yapılabilir. İç dudakların dış dudaklardan biraz taşması normal olarak kabul edilebilir. Bazı kadınlarda iç dudaklar aşırı sarkık, asimetrik ve büyük olmaktadır. Bunun nedeni yapısal olmakla birlikte bazende sonradan gelişebilmektedir. Kadınlar açısından estetik açıdan kötü gözüken iç dudaklar, hem de cinsel ilişki esnasında penisin vajinaya girme aşamasında, iç dudakları, gerdirmesi nedeniyle ağrı,acı ortaya çıkartabilmektedir.
Ayrıca iç dudakların fazlalık kısımları,kapalı ve nemli olup, terlemede yapacağından istenmeyen ve hoş olmayan rahatsızlık verici, koku ya yol açabilmektedir. Bu da kadında tedirginlik nedeni olabilmektedir. Bunun yanında bartholin salgı bezinin açıldığı bölge küçük dudakların iç kısmınadır. Bu bezlerin ağzı kolay enfeksiyon kapacağından dolayı, abse oluşma riski artmaktadır. 
Büyük olan iç dudakların, tuvaletten sonra rahat temizlenememesi de başka bir sorun olarak karşımıza çıkabilmektedir.
İşte bu nedenlerden dolayı cinsel organını beğenmeyip, estetik bulmayan, yukardaki nedenlerden dolayı sıkıntı yaşayan kadın, cinsel hayatından mutlu olmayabilir, ilişkide konsantrasyonu etkilenmekte ve orgazm güçlüğü çekebilir. Bu nedenlerden dolayı, tedavi ve estetik amaçlı iç dudak operasyonu yapılarak şekil bozuklukları ameliyatla ortadan kaldırılmaktadır.

İÇ DUDAK AMELİYATI NE ŞEKİLDE YAPILMAKTADIR

Bölgesel olarak lokal anestezi veya genel anestezi altında yaklaşık otuz ile kırk dakika kadar süren bir operasyon olup,ameliyat da kullanılan, kendiliğinden eriyen dikişlerdir bu nedenle de labioplasti sonrası dikiş alma durumu da gerekmemektedir.Hatta çoğu vakamızda da kontrol aşamasında dikişlerin erimesini beklemeden cok kısa sürede dikişleri alabilmekteyiz. İç dudak operasyonları kesinlikle kızlık zarıyla ilgili olmayıp hymene yani kızlık zarına zarar vermez.

İÇ DUDAK AMELİYATININ CİNSEL YAŞAMA ETKİLERİ NELERDİR?

İç dudak operasyonu yani labioplasty kadının cinsel ilişkiye girmesine bir engel teşkil etmediği gibi tam tersine kalın ve büyük bir labiumu yani dudağı olan bu operasyonun ardından daha kolay ve ağrısız problemsiz girer.
İç dudak operasyonu cinsel ilişki sırasında gelişecek orgazm da problem yaratmadığı gibi cinsel ilişkinin daha rahat ve huzurlu olmasını sağladığı için de hastalarımız daha keyifli bir cinsel yaşantılarının olduğunu belirtmektedirler.

İÇ DUDAK AMELİYATININ GEBELİĞE ETKİLERİ NELERDİR

İç dudak operasyonu kesinlikle hamile kalmaya ve ya normal yolla doğum yapmaya herhangi bir engeli teşkil etmez..

İÇ DUDAK AMELİYATININ İDRAR YOLLARINA ETKİLERİ NELERDİR

İç dudak operasyonu sonrası idrar yapma ile ilgili bir problem yaşanmaz, hatta büyük ve kalın dudaklılar bu oprasyon sonrası idrar yaparken duduklarından dolayı bacaklarını ıslattığını operasyon sonrası bu şikayetlerininde ortadan kalktığını belirtmektedirler.

İÇ DUDAK AMELİYATININ ARDINDAN NE ZAMAN AKTİF CİNSEL İLİŞKİYE GİREBİLİRİM?

  İç dudak operasyonu takiben ilgili bölgenin iyileşmesi kişiye göre 8—10 gün gibi bir sürede iyileşmektedir.Operasyonon bitiminden yaklaşık 20—25 gün sonra aktif cinsel ilişkiye girilebilir.

İÇ DUDAK AMELİYATININ ARDINDAN İÇ DUDAKLARIMLA İLGİLİ AMELİYAT GEÇİRDİĞİM ANLAŞILIR MI?

    Yaklaşık 3—4 hafta sonra duaklara karşıdan bakıldığında labioplasty operasyonla ilgili bir farkındalık bir iz olmaz.