En sık rastlanan genital estetik sorunlardan biri, dış ve iç dudakların büyüklüğü ve sarkmalardır. Cinsel estetik ameliyatlardan biri olan labiumların düzeltilmesi operasyonlarına “labioplasti-labiaplasti” adı verilir. Küçük dudaklar (labium minus), büyük dudakların arasında ince deri kıvrımı şeklinde uzanır. Önde orta çizgide birleşerek klitorisi bir kılıf gibi örterler. Küçük dudaklar arkaya doğru küçülür ve belli belirsiz bir kıvrım halini alır.

Bazı kadınlarda iç dudakların dış dudaklardan dışarı sarkacak şekilde uzun olması tıbben önemli bir sorun yaratmasa da estetik görünümü bozabilir. Doğuştan var olabilen, doğumdan sonra ya da aşırı kilo alıp verme sonucu da oluşabilen bu durum kadının cinsel hayatını kâbusa dönüştürebilir. Evli veya bekâr, doğum yapmış ya da yapmamış dileyen herkese bu operasyon yapılabilir. Ortalama 5 cm. boyunda ve 0.1,5 cm. kalınlığındadır.

İç dudakların dış dudaklardan biraz taşması normal olarak kabul edilebilir. Ama bazı kadınlarda iç dudaklar aşırı sarkık, asimetrik ve büyük oluyor. Bunun nedeni yapısal olmakla birlikte bazen sonradan da gelişebiliyor. Hem estetik açıdan kötü gözüken iç dudaklar hem de cinsel ilişki esnasında penisin ittirmesi nedeniyle, gerilme kaynaklı ağrı ortaya çıkabiliyor. Ayrıca iç dudakların fazlalık kısımları terlemede yapacağından etrafa kötü koku salma olasılığı yüksektir. Bu yüzden kadın sürekli bir tedirginlik içerisindedir. Aynı zamanda bartholin dediğimiz salgı bezinin sıvısının akış noktası küçük dudakların iç kısmına olmaktadır. Bu bezlerin ağzı çok kolay mikrop kapacağından dolayı apse oluşma riski yükselmektedir. Ayrıca çok büyük olan iç dudakların tuvaletten sonra iyice temizlenememesi de başka sorunlar yaratabilir. İşte bu nedenlerden dolayı cinsel organını estetik bulmayan sürekli problem yaşama riskini düşünen kadın, kendine güvenini kaybeder, cinsel hayatından soğuyabilir ve orgazm güçlüğü çekebilir. Bu nedenlerden dolayı tedavi ve estetik amaçlı kadının isteği ile cerrahi operasyon yapılarak, söz konusu olan şekil bozuklukları ortadan kaldırılmaktadır.

Kadında oluşan bu rahatsızlık her yaşta ve şekilde oluşabilmektedir. Bu durumun oluşması için çocuk doğurmuş olmaya ya da cinsel ilişki yaşamaya gerek yoktur. Yani labiaplasti operasyonu bu problemi yaşayan her bayana yapılır. Bu operasyon kesinlikle kızlık zarına zarar vermez, hamile kalmaya veya doğum yapmaya, cinsel ilişkiye, orgazma hiç bir zararı ve engeli bulunmamaktadır. Asla idrar yapma ile ilgili bir sıkıntı yaşamazsınız. Labiaplasti ameliyatı lokal anestezi altında steril ameliyathane şartlarında uygulanmaktadır. İç dudaklar kesilerek dış dudakların içerisinde kalması sağlanacaktır. Ameliyat süresi kullanılan tekniğe göre 30-60 dakika olmaktadır. Ameliyat esnasında kendiliğinden eriyen sütürler kullanılacağı için dikiş probleminiz oluşmayacaktır. Operasyon sonrası normal hayatınıza devam edebilirsiniz. Doktorunuz tarafından önerilen tedavileri muhakkak uygulamanız ve kişisel hijyen kurallarına dikkat etmekten başka yapılacak başka bir şey olmayacaktır.

Çok ciddi rahatsızlık verecek ağrı ve sızı yaşanmaz. Oluşabilecek herhangi bir ağrı da ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir. Bu yaranın iyileşmesi 1 hafta içerisinde olmaktadır. Yara iyileşmesi ile ilgili bir sıkıntı yaşanmaz. Dışarıdan bakıldığında ameliyat izi belli olmaz. Operasyondan 3-4 hafta sonra cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Benzer durumda dış dudakları da asimetrisi söz konusu olabilir. Onlara da aynı işlemler gerçekleştirilerek kadının hem kendini daha güzel, hem de daha güvenli hissetmesi sağlanmaktadır.