. Vajina daraltma ameliyatları hem işlevsel hem de estetik  yönden kadınların cinsel yaşantılarına yönelik olup, cinsel estetik ameliyatlar arasındadır.

Vajina  kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleştiği 8-10 cm uzunluğunda,eme özelliği bulunan bir kas dokusundan oluşan bir kanaldır.  Vajinanın sınırları, kızlık zarı hymen  ile başlar,cervix,rahim ağzı organının olduğu alanda sonlanır.  Vajinanın yaş, doğumlar, jinekolojik müdahaleler, kürtajlar ve sık cinsel ilişkiler sonucunda sıkılığı ve darlığı zaman içinde azalabilir. Vajina sıkılığının azalması doğum yapmamış kişilerde dahi cinsel ilişki sırasında boşluk hissi, vajinadan gaz çıkışı ve duyarsızlaşmaya neden olabilmektedir. Bu nedenle  vajina daraltma operasyonlaır daha önceden doğum yapmamış kişilere dahi uygulanabilir. Vajina sıkılığının azalması, gevşemesi, esnekliğinin azalması cinsel tatminsizliği, hem kadın hem de erkekte cinsel ilişki sırasında duyarlılık ve his kaybını beraberinde getirmektedir. 

Vajinal daraltma ameliyatları, vajina estetiği ameliyatları kapsamında ele alınmaktadır. Vajina daraltıcı ve vajina sıkılaştırıcı ameliyatları esas itibari ile gevşek ve genişlemiş vajinayı sıkılaştırmak, vajina darlığını sağlamak, gerginliğini arttırmak ve bu şekilde hem kadında hem de erkekte cinsel ilişki sırasında hazzı arttırmak amaçları ile yapılmaktadır. Vajinanın sıkılaşması hem kadında hem de erkekte ilişki sırasında duyarlılık hissini arttırarak cinsel hazzı olumlu yönde etkilemektedir. Sıkı bir vagina ilişki sırasında kadına olduğu kadar erkek partnere de keyif vermektedir. İlişkide vajina içinden çıkan seslerin giderilmesi, gevşemiş, esnemiş, deforme olmuş ve bollaşmış vagina içinden ilişki sırasında seslerin gelmesi çiftlerde konsantrasyonun bozulmasına da neden olabilmektedir.
Vajen daraltma ameliyatı sonrasında vaginadan gelen bu tuhaf sesler de kaybolmaktadır. Vajen darlığı için yapılan ameliyatlar sırasında hastada idrar torbası sarkması (sistosel), idrar kaçırma problemi ve barsak sarkması (rektosel) problemleri de varsa aynı seansta bu sorunlar da düzeltilebilir.

Kliniğimizde vajina darlığı ameliyatlarının büyük kısmı lokal anestezi eşliğinde yapılmaktadır. Ancak dileyen hastalarımıza anestezi uzmanı eşliğinde hafif yüzeyel uyutma sağlanarak da ameliyatlar yapılabilmektedir. Kliniğimizde uyguladığımız vajen sıkılaştırma ameliyatları (vaginoplasty) ortalama olarak 30-40 dakika kadar sürmektedir.

Vajen daraltma ameliyatlarında, vajen girişinden başlayarak uzunlaması 3-4 cm içeriye kadarki alan daraltılmaktadır. Bu şekilde vajina girişi, kişinin vajinasının genişliğine göre 1-2 cm daraltılmış olur. Bu şekilde vajen darlığı sağlanmış olur. 

Vajina girişinde üst kısımda bulunan ve kadınlarda cinsel ilişki sırasında orgazm fonksiyonunu sağlayan organın adı "klitoris"tir. Vajen daraltma ameliyatlarında vajinanın alt kısmına cerrahi işlem yapılsa da vajen girişi daralacak ve mekanik etki ile penis klitorise daha fazla temas edeceğinden ötürü kadınlarda haz alma ve orgazm olma kolaylaşacaktır. Diğer taraftan erkek penisi de daha sıkı bir vajina içerisinde daha fazla tatmin alacaktır. Tabi ki insanlarda cinsel istek ve arzuları yöneten pek çok faktör vardır. Vajen daraltma ameliyatları gibi cinsel estetik ameliyatları cinsel isteği düzeltmekten çok, cinsel ilişki sırasında haz ve orgazm olmayı arttırmayı amaçlamaktadır.

Vajina Gevşemesine Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

  • Vajinal Normal doğum
  • Vajinal birden fazla doğum
  • Vajinal müdahaleli doğum (doğum esnasında vakum uygulanması)
  • Vajinal doğumu takiben oluşan doğum yırtıkları
  • Vajen yapısının, vajinal doğum yapmamasına rağmen yapısal olarak geniş olması
  • Yaşın ilerlemesiyle vajen dokusunun gevşemesi

Vajinal Daraltıcı (Vajinoplasti) Ameliyatlar Niçin Yapılır?

Vajinal daraltıcı ameliyatlar gevşek ve genişlemiş olan vajina dokusunu eski haline döndürmek, vajina darlığını ve sıkılığını arttırmak ve bunun neticesinde de cinsel ilişki sırasında alınan keyfi arttırmaya yönelik yapılmaktadır. Bol ve gevşek bir vajen kadında ve erkekte cinsel ilişkiden alınan kaliteyi düşürmektedir. Bol ve gevşek bir vajen ilişki sırasında istenmeyen sesler veya hava çıkması ilişkinin kalitesini düşürmektedir. Vajinal daraltıcı (vajinoplasti) operasyonlarından sonra bu şikayetler düzelebilmektedir. 

Vajinal daraltma operasyonu ayrıca vajen ön duvarı ve vajen arka duvarı sarkıklığı, idrar kaçırma problemleri söz konusuysa da vajinal daraltma operasyonu esnasında buna yönelik cerrahi operasyonlar aynı anda yapılmaktadır. Bununla birlikte daha önce gerek doğum, gerek yapılan genital müdahalelere bağlı olarak gelişen ve gelişen doğum izleri (episyotomi) perine bölgesinde istenmeyen izlerde giderilebilir. Bütün bunların sonucunda kişi gerek estetik, gerekse de cinsel tatmin açısından daha güvenli bir hale gelebilir. Vajinal bollukla yaşama kişide şikayete neden oluyorsa zamanla kişide cinsel tatminsizlik, eşinden çekinme ve cinsel ilişkiden soğuma ortaya çıkabilir. 

Mesane (İdrar Torbası) Sarkması Ameliyatları

Mesane (idrar torbası) çoğunlukla doğum sonrası, özelliklede müdahaleli ve iri bebek doğuranlarda karşılaşılan bir tablo olup hasta genellikle vajinasından bir parça göründüğünü ve veya idrar tutamama şikayetlerine neden olmaktadır. Sarkan mesane ilgili bölümden yapılacak bir cerrahi işlemle yukarı asılır ve operasyon yaklaşık 15-25 dk arası sürer. Hasta 1 gün sonra normal yaşantısına geçebilir. Yaklaşık 3-4 hafta sonrada normal cinsel yaşantısına geçebilir.

VAJİNİAL DARALTMA İLE İLGİLİAMELİYAT  GEÇİREN HASTALARIMIZIN GERİ BİLDİRİMLERİ

 

İstanbul Doktor Radyolog Filiz G. - Vajinal daraltma (Vajinoplasti) operasyonu ile ilgili düşünceleri

Oğlum Can'ın zor doğumundan sonra eşimle olan ilişkimde daha önce olmayan bir takım sıkıntılarımın olduğunu fark ettim. İlişki sırasında gerek eşim, gerekse de ben daha az keyif aldığımızı hissettik. Bu tür operasyonların faydalı olduğunu duyduğum kadar, faydasız diyen yazılarda okumuştum. Uzun araştırmalarım sonucunda vajinoplasti operasyonunu olmaya karar verdim. Zor doğuma bağlı olarak yapılan jinekolojik muayenemde mesanemde de minimal bir sarkıklık olduğu da tespit edildi. Zaten hapşırdığımda, bazende aşırı zorlandığımda azda olsa idrar kaçağım oluyordu. Sonuçta bu operasyonu oldum, bir gün sonra hastaneden çıktım ve bütün çektiğim sıkıntılardan bir anda kurtulmuş oldum. Gerçekten gerek cinsel yaşantımın kalitesi, gerek günlük yaşam kalitem olumlu yönde etkilendi, herşey çok daha güzel.

İstanbul Mühendis Selin T. - Vajinal daraltma (Vajinoplasti) operasyonu ile ilgili düşünceleri

2 normal doğumdan sonra eşimle olan ilişkimizden artık keyif almıyorduk. Eşim vajinamın çok geniş ve birşey hissetmediğini söylerken aynı sıkıntıyı açıkcası bende çekiyordum. Bu benim ve eşim için bir problemdi ve sonuçta bir şekilde bir çözüme ulaşmak gerekliydi. Arkadaşlarımla paylaştığımda genelde bu sıkıntının yaşandığını ve vajinal daraltıcı operasyonlarla bu problemin aşılabileceği söyleniyordu. Uzun süren ertelemelerin ardından bu operasyonu oldum. Ertelediğim için ve geçirdiğim kötü zamanlar için pişman oldum. Çünkü sonuçta gerçekten bir çift için zor bir durum. Oysa çözümü varken, kurtulmak varken ertelemenin anlamı yok. Şuanda bu problemi aşmış olmam en başta kendime olan özgüvenimi geri getirdi. Eşimde de olan tatminsizliğinde gitmesi beni ayrıca bir kadın olarak mutlu etmekte.